Café Imperial

Interier Café Imperial

Interier Café Imperial

Luxusní kavárna Imperial patřila již od svého otevření v roce 1914 mezi nejvyhledávanější a nejznámější podniky svého druhu v Praze. I nyní si stále udržuje jedinečnou prvorepublikovou atmosféru ve stylu Grand Café.

Café Imperial je oblíbeným místem schůzek, ale také výtečným místem pro nevšední setkání s přáteli či prvotřídní romantickou večeři. Každý den si přijdou na své milovníci kulinářských specialit, vegetariáni či „fanoušci“ jedinečných zákusků či lahodné kávy.

Samostatnou kapitolu tvoří degustační menu o sedmi chodech s přehlídkou nejoblíbenějších pokrmů stálého jídelního lístku. Součástí jsou také předkrmy a deserty. Celý večer pro Vás navíc bude k dispozici zkušený somelier.

 

  Historie Café Imperial

Budova hotelu (a v přízemí i mediálně slavné kavárny) Imperial se nachází na nároží ulic Na Poříčí a Zlatnická v Praze 1 Novém Městě. Tato stavba patřila k významnějším svého druhu již v meziválečném období a architektonicky jde o krásnou ukázku architektury ze začátku dvacátého století.

Nejstarší doloženou stavbou na místě dnešního hotelu Imperial byl nákladnický dům spolu se sladovnou, který se zde nacházel v roce 1383. Stavba v tomto místě byla poničena na samém sklonku třicetileté války a i o šedesát let později je uváděna jako dosti poničená a zpustlá. Na konci první třetiny století osmnáctého byla stavba rekonstruována a k další přestavbě došlo i o sto let později v roce 1840. Tehdy se zde nacházel dům a hostinec U Černého orla. Po Anně Náprstkové dům v druhé polovině devatenáctého století zdědil Vojtěch Náprstek, který z něj učinil majetek nadace Českého průmyslového muzea. Hotel U Černého orla byl zbořen v roce 1913 a v témže roce zde byla zahájena stavba velké nárožní čtyřpatrové budovy podle projektu architekta a stavitele Jaroslava Benedikta. A tak vznikl velmi známý hotel Imperial, jehož majitelem byl Alois Kolář, který se pro stavbu rozhodl poté, co prodal svůj hotel Paříž na Starém Městě.

Pro tento hotel s kapacitou přibližně dvě stě padesát lůžek byla velkým požehnáním blízká poloha Státního a později Masarykova nádraží. Také zde fungovala velmi živá a oblíbená kavárna. Interiér hotelu je možné do dnešních dnů obdivovat například ve filmu Kristián z roku 1939. Po vítězném únoru byl hotel samozřejmě znárodněn. Jako restaurant a ubytovací kapacity sloužil i nadále, ale ten divný buržoazní název Imperial již nenosil. Stal se z něj Dům rekreace ROH. Po listopadu 1989 došlo k částečné restituci, ale různé právnické tahanice zabránily okamžité (a také již naplánované) velké rekonstrukci. Citlivá rekonstrukce obnovující dřívější podobu interiérů byla zahájena až v roce 2005 a dokončena byla o dva roky později. Tehdy bylo i otevřeno zdejší slavné Café Imperial, které sice dnes je spojováno s kuchařem Zdeňkem Pohlreichem, ale dříve bylo spíše v povědomí kulturní veřejnosti  s asi přeci jen významnějšími jmény, jako Zdeněk Jirotka či Franz Kafka.

Zdroj informací z historie: http://www.neznamapraha.cz/hotel-a-kavarna-imperial/
Zdroj foto: http://www.cafeimperial.cz/

 

Leave a Reply